AKTUALNOŚCI

 • Setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości - występy dla klas 1-3

  Nasza szkoła, kształtując patriotyczne postawy dzieci i młodzieży, zorganizowała szereg działań związanych z obchodami setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Jednym z nich była uroczysta akademia dla uczniów klas 1-3, przygotowana przez biblioteczne koło poetycko-teatralne pod kierunkiem bibliotekarzy, która odbyła się 9 listopada 2018 roku. Przedstawienie miało charakter artystyczno-historyczny: piosenki, wiersze, krótkie wzmianki historyczne. Patriotyczny charakter uroczystości podkreślił uroczysty strój zebranych, barwy narodowe w wystroju sali, kotylionach i chorągiewkach. O godzinie 1111 wspólnie odśpiewano 4 zwrotki hymnu narodowego, włączając się w akcję "Rekord dla Niepodległej", zorganizowaną przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Zebrani wysłuchali także wierszy w wykonaniu laureatów konkursu recytatorskiego pt. "Polska! Mój kraj".
  GALERIA ZDJĘĆ


 • Spotkanie autorskie z panem Marcinem Szczygielskim

  Uczennice klasy 7a uczestniczyły 7 listopada 2018 roku w spotkaniu z autorem książek dla młodzieży, dziennikarzem, grafikiem - panem Marcinem Szczygielskim. Spotkanie odbyło się w Miejskiej Bibliotece Publicznej (Mediateka). Autor ciekawie opowiadał o swoim dzieciństwie , matce Iwonie Racz-Szczygielskiej, członkini zespołu wokalnego Filipinkli i swoich książkach. Czytał fragmenty swych książek: "Czarny młyn" oraz "Leo i czerwony automat". Za książkę "Czarny młyn" zdobył w 2010 roku Grand Prix Konkursu Literackiego imienia Astrid Lindgren, organizowanego przez Fundację ABCXXI. Rok później książka "Za niebieskimi drzwiami" otrzymała nagrodę Dużego Donga, przyznawaną przez IBBY, na jej podstawie został nakręcony polski film w reżyserii Mariusza Paleja pod tym samym tytułem. Po spotkaniu można było nabyć książkę Marcina Szczygielskiego wraz z autografem. W naszej bibliotece znajduje się 5 książek tego autora: "Arka czasu", "Czarny młyn", "Czarownica Pietro niżej", "Serce Neftydy" oraz "Za niebieskimi drzwiami".

 • Rejonowy Konkurs Recytatorski "Polska! Mój kraj"

  Rejonowy Konkurs Recytatorski "Polska! Mój kraj" 2018 roku z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W konkursie wzięło udział 27 uczniów, którzy oceniani byli w dwóch kategoriach wiekowych: klasy 4-6 i klasy 7-8 i oraz III gimnazjum. Zebranych przywitał dyrektor Jacek Baran. Recytujących oceniało Jury w składzie: pan Wojciech Wieczorek - redaktor naczelny tygodnika Twoje Tychy - przewodniczący, pani Aleksandra Rosikoń - kierownik tyskiej filii PBW w Katowicach i pan Szymon Sojka - polonista w technikum TEB. Poziom recytacji konkursowych wierszy był bardzo wysoki. Po naradzie jury przyznało następujące miejsca:
  W kategorii wiekowej uczniów klas 4-6 szkół podstawowych (14 uczestników),
  I miejsce - Sonia Stanisławska SP 5 Oskar
  II miejsce - Karol Brzostek SP 35, Aleksandra Juszczak SSP 19 Piotr
  III miejsce - Przemysław Szczepaniak SP 35, Zuzanna Żółtaszek SP 18
  W kategorii wiekowej uczniów klas 7-8 szkół podstawowych oraz III gimnazjów (13 uczestników):
  I miejsce - Zuzanna Lisowska SP 5, Martyna Binek SSP 19, Nina Tyśkiewicz SSP 19
  II miejsce - Jakub Stanisławski SP 5
  III miejsce - Aleksandra Rudolf SP 13, Anna Waszyńska SP 7
  Konkurs uświetnił grą na gitarze uczeń tyskiej Szkoły Muzycznej Kamil Wiewióra. Po recytacji i krótkim występie Jury rozpoczęło obrady, a uczestnicy wraz z opiekunami zostali zaproszeni na słodki poczęstunek do biblioteki. Przewodniczący Jury pogratulował uczestnikom wspaniałych występów. Z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości wszyscy recytatorzy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody książkowe o tematyce związanej z Polską i jej historią, ufundowane przez Radę Rodziców naszej szkoły. Pan Wojciech Wieczorek zamieścił w Tygodniku Twoje Tychy artykuł dotyczący naszego konkursu. Ponadto pan Szymon Sojka nspisał o konkursie na blogu Technikum TEB, w którym uczy https://tyskiteb.wordpress.com/2018/11/07/konkurs-recytatorski-polska-moj-kraj/ Gościem honorowym na naszej uroczystości była pani Urszula Sojka - która wiele lat uczestniczyła w pracach Jury. Pani Ula opisała swoje wrażenia z konkursu na blogu II LO: https://norwida40.wordpress.com/2018/10/31/konkurs-recytatorski-w-sportowej-szkole-podstawowej-nr-19-30-pazdziernika/
  GALERIA ZDJĘĆ

 • Szkolne konkursy recytatorskie "Polska! Mój kraj!"

  W dniach 24,25,26 października 2018 r. odbyły się w bibliotece szkolnej konkursy recytatorskie z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Przyznano następujące miejsca:
  klasy 1-3
  1 miejsce - Zofia Matlak 1b, Małgorzata Brysz 2a, Tytus Klekowski 3a
  2 miejsce - Anna Hyzopska 1c, Urszula Machała i Amelia Strzępek 2b, Natalia Kajdewicz 3a
  3 miejsce - Marta Howis 1b, Bianka Szczepanek 1c, Milena Brożek 2a, Szymon Majcherowicz 3a, Agata Konieczna 3b

  Klasy 4-6:
  1 miejsce - Aleksandra Juszczak 6a
  2 miejsce - Wiktoria Kikas 4d
  3 miejsce - Dawid Libecki 6b
  Wyróżnienia - Maja Tomaszewska 4c, Maja Kurbiel 5a, Jan Forfecki 6b i Wiktoria Nowak 6c

  Klasy 7-8 i III gimnazjum
  1 miejsce - Martyna Binek IIIA i Nina Tyśkiewicz 8a
  2 miejsce - Nikola Zadylak IIIA
  3 miejsce - Natalia Pogorzelska 7d i Daria Lisowska 7c
  Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursach.
  GALERIA ZDJĘĆ

 • Wolontariusze podczas XV kampania z cyklu "Hospicjum to też Życie" w Tychach

  Szkolne Koło Wolontariatu wraz z panią Anią po raz kolejny uczestniczyło w kampanii hospicyjnej pod hasłem "Opiekun rodzinny - nie musi być sam". Akcja ta rozpoczęła w Tychach XV kampanię społeczną "Hospicjum to też Życie", której organizatorem jest Fundacja Hospicyjna z Gdańska. Społeczne Stowarzyszenie Hospicjum im. św. Kaliksta I w Tychach zaprosiło nas do współpracy i pomocy, aby wraz z wieloma Hospicjami w Polsce przyłączyć się do kampanii i wspólnie propagować ideę opieki hospicyjnej. W przeddzień Światowego Dnia Hospicjów i Opieki Paliatywnej tj. 12 października na terenie naszego miasta można było spotkać wolontariuszy z naszej szkoły, którzy rozdawali ulotki kampanijne, zbierali pieniądze do puszek hospicyjnych oraz zadawali trudne pytania dotyczące opiekunów rodzinnych. Tyszanie zatrzymywali się na chwilę, aby zastanowić się nad sytuacją opiekunów i wpisywali swoje przemyślenia na specjalnych kartach. Niektórzy uczniowie mieli skrzydła Aniołów, które w symboliczny sposób miały pokazać dobro, jakie niesie ze sobą postawa ludzi, którzy nie są obojętni na cierpienie drugiego człowieka. Zatrzymują się na chwilę i pomimo swoich codziennych spraw pomagają opiekunom rodzinnym, choćby w ramach sąsiedzkiej pomocy. Dziękujemy wolontariuszom za wspaniałą postawę, uśmiech i pomoc w przeprowadzeniu akcji.

 • Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

  W imprezie czytelniczej wzięli udział wszyscy uczniowie klas 1-3, nauczyciele oraz wicedyrektorzy szkoły. Nauczyciele czytali z podziałem na role ostatni rozdział książki Renaty Piątkowskiej "Co się stanie na leśnej polanie, czyli wesołe przygody Gangu Słodziaków". Dzieci oglądały prezentację multimedialną - ilustracje z książki, zdjęcia i odgłosy zwierząt leśnych, śpiewały "słodziakowe" piosenki. Uczniowie brali udział w konkursach: zgadywali "Jakie to zwierzę?" na podstawie fragmentu zdjęcia oraz "Czyj to głos?" Rozwiązywali krzyżówki i rebusy, rysowały jeże i myszki na podstawie wzoru. Wszyscy świetnie się bawili. Przygotowaniem do Obchodów Dnia Głośnego Czytania było czytanie na lekcjach i na zajęciach świetlicowych książki o Słodziakach. Uczniowie poznawali bohaterów książki i ich przygody, układali własne opowiadania o Słodziakach, rysowali komiksy. W domu dzieci codziennie czytały co najmniej 10 minut książeczki, a rodzice podpisem potwierdzali ten fakt. Dodatkową motywacją do czytania były nagrody w formie naklejek do Albumu Słodziaków. Mamy nadzieję, że dzięki takim akcjom dzieci pokochają czytanie.
  GALERIA ZDJĘĆ

 • Spotkanie autorskie z panem Wiesławem Drabikiem

  Dnia 22.10.2018 r. klasa 2c uczestniczyła w spotkaniu z autorem książek dla dzieci panem Wiesławem Drabikiem. Spotkanie odbyło się w Miejskiej Bibliotece Publicznej (Mediateka). Pan Drabik napisał i zilustrował wiele książek dla najmłodszych dzieci. Książki pisane są wierszem. Autor zaprosił dzieci do wspólnej zabawy, zadawał wiele zagadek i organizował konkursy związane z literaturą dziecięcą, czytał fragmenty swoich książek i cały czas rymował. Po spotkaniu można było kupić książeczki pana Wiesława i uzyskać dedykację. Nasza biblioteka wzbogaciła się o dwie bajeczki pana Drabika "Uciekł niedźwiedź" oraz "Żabiowolskie bajanie".
  GALERIA ZDJĘĆ

 • ZAPRASZAMY NA WYSTAWĘ

  W holu naszej szkoły od 4 do 16 października odbywa się wystawa pt. LUDZIE NAUKI DLA NIEPODLEGŁOŚCI. Przedstawia sylwetki znakomitych polskich naukowców albo szerzej nieznanych lub niestety, zapomnianych, jak np. odkrywca  fal mózgowych i adrenaliny Napoleon Cybulski, Stanisław Ulam współtwórca amerykańskiej bomby termojądrowej. Wystawę przygotowało stowarzyszenia NOSTRA PATRUMQUE MEMORIA, które otrzymało dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach projektu "Niepodległa -stulecie odzyskanie niepodległości". Miło nam poinformować, że jesteśmy drugą szkołą w województwie, mającą przyjemność prezentować to wydarzenie.

 • Wolontariat PKO Silesia Marathon 2018

  W dniu 7 października 2018 Wolontariusze z naszej Szkoły wraz z panią Anną Wajdner-Mazgaj oraz panią Joanną Wiśniewską już po raz trzeci pomagali w organizowaniu jednego z największych maratonów w Polsce. PKO Silesia Marathon 2018, jest to największa biegowa impreza na Śląsku, która prowadziła ulicami miast: Katowic, Siemianowic Śląskich i Mysłowic. Silesia Marathon to nie tylko bieg główny na dystansie 42 km i 195 metrów ale i liczne biegi towarzyszące: półmarathon i minimarathon. Do współpracy zostaliśmy zaproszeni przez Regionalne Centrum Wolontariatu z Katowic. Nasi Wolontariusze wraz z opiekunami udali się do Katowic bardzo wcześnie rano już o godzinie 6.01. Nasza grupa była odpowiedzialna za przygotowanie oraz obsługę pierwszego punktu odżywczego. Zawodnicy by mieć odpowiedni zapas energii na cały dystans maratonu uzupełniają zapas wody i węglowodanów właśnie na punktach odżywczych.  I tak, my przygotowaliśmy ponad 4000 kubeczków z wodą tak, by nadbiegająca grupa zawodników miała wszystko na wyciągnięcie ręki. Kiedy zawodnicy przybiegli do naszego punkty chętnie zamienili z nami słówko i dziękowali za podaną wodę. Dzięki zaangażowaniu się w Wolontariat PKO Silesia Marathon: uczymy się pracy w zespole, poznajemy sposoby przygotowania imprezy sportowej, promujemy ZDROWY i AKTYWNY styl życia, przyczyniamy się do rozpoznawania Polski w świecie, poznajemy nowych ludzi w przyjaznej atmosferze i jesteśmy w centrum największych sportowych wydarzeń. Dziękujemy Wszystkim Wolontariuszom za zaangażowanie i  poświęcony czas. Przede wszystkim dziękujemy za uśmiech, cudowną atmosferę, którą stworzyliście. Dla tak wspaniałej ekipy słońce zawsze świeci, spisaliście się na medal!

 • Piszemy do Powstańców Warszawskich

  Nasza szkoła włączyła się w ogólnopolską kampanię o tematyce historycznej BohaterOn. Akcja ma na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego poprzez wysłanie im kartek. Odchodzą od nas ostatni Powstańcy, którzy pełnią fundamentalną rolę w podtrzymywaniu pamięci, przedstawiając wydarzenia tamtych dni z bezpośredniej perspektywy. Ludzie Ci zasłużyli na naszą wdzięczność, pamięć i szacunek - akcja BohaterON pozwala każdemu na wyrażenie tego w symboliczny sposób.

 • IV Tyski Rajd Gwiaździsty z książką

  Organizatorem Rajdu była Sekcja Bibliotekarska ZNP w Tychach, Koło Przewodników Turystycznych im. Henryka Czyby w Tychach i Muzeum Miejskie w Tychach. Do udziału w Rajdzie zaproszono kilkuosobowe zespoły uczniów wszystkich poziomów szkół w Tychach pod opieką nauczyciela. Naszą szkołę reprezentowało osiem uczennic z klasy 8a i bibliotekarz Lidia Franczak. Na trasie pieszego przejścia zespołu była wizyta w filii MBP nr 13, po której oprowadzała nas pani Urszula Kulak. W bibliotece obejrzeliśmy również dwie wystawy: obrazów pani Bożeny Strychowskiej oraz widokówek i zakładek robionych przez dzieci w MDK nr 2 w Tychach. Na trasie Rajdu o Tychach opowiadali nam: prezes Koła Przewodników Turystycznych im. Henryka Czyby w Tychach pan Jacek Bar, pani Jolanta Rolnik - bibliotekarz ZS nr 5 w Tychach i przewodnik turystyczny oraz pani Agnieszka Ociepa-Weiss z Muzeum Miejskiego w Tychach. Przewodnicy mówili o historii Tychów, dniu dzisiejszym, a nawet ciekawej roślinności tyskiej (np. w Parku Niedźwiadków spotykamy nietypowe drzewa - tulipanowiec amerykański i katalpę, inaczej surmię). Metą Rajdu był plac Baczyńskiego, gdzie nastąpiło podsumowanie, wręczenie dyplomów uczestnictwa dla grup rajdowych oraz ułożenie hasła "Tychy dobre miejsce do czytania" z przygotowanych wcześniej przez "rajdowców" liter. Na zakończenie grupy odczytały wiersze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego z kostek poezji. Celem Rajdu było zachęcenie uczniów do odwiedzania Miejskiej Biblioteki Publicznej, zainteresowanie ich historią i dniem dzisiejszym Tychów oraz popularyzacja czytelnictwa w dniu, rozpoczynającym Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych.
  GALERIA ZDJĘĆ

 • Inscenizacja pt. "Mucha przed sądem"

  Dnia 18 czerwca 2018 r. biblioteczne koło poetycko-teatralne przedstawiło ostatnią w tym roku szkolnym inscenizację pt. "Mucha przed sądem" na podstawie książki Mirosława Huszcza i Joanny Gutowskiej. Przedstawienie obejrzeli uczniowie klas 1-3, ich nauczyciele oraz rodzice występujących dzieci. Humorystyczne przedstawienie bardzo spodobało się publiczności. Na zakończenie występów wszystkie dzieci zaproszono do wspólnej zabawy z piosenką "Mucha w mucholocie". Uczniowie klasy 3b należący do koła otrzymali podziękowania w formie dyplomów i książek za całoroczną pracę i piękne przedstawienia. Wszystkim młodym aktorom życzymy dalszych sukcesów.
  GALERIA ZDJĘĆ

 • Podsumowanie rywalizacji sportowej

  Dnia 14.06.2018 w hali szkoły ZEG odbyło się podsumowanie rywalizacji sportowej uczniów tyskich szkół w roku szkolnym 2017/2018 organizowane przez Szkolne Towarzystwo Sportowe. Dzieci klas 4-6 szkoły podstawowej rywalizowały w Igrzyskach Dzieci, a uczniowie klas 7 szkoły podstawowej i uczniowie gimnazjum w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej. Miło nam poinformować, ze Sportowa Szkoła Podstawowa nr 19 w Tychach w Igrzyskach Dzieci zajęła 1 miejsc,a w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej miejsce 2. Dodatkowo uczniowie Amelia Andrzejewska klasa 6a i Roch Anczykowski klasa 6b zostali Sportowcami Roku 2017/2018. Gratulacje!

 • Zadbać o emocje i uczucia

  Debata, która odbyła się w Sportowej Szkole Podstawowej nr 19 im. Mikołaja Kopernika w Tychach na podsumowanie miejskiej kampanii "Dlaczego? Porozmawiajmy o trudnych uczuciach" była wielkim wydarzeniem, o którym mogliśmy przeczytać w gazecie Twoje Tychy. Również dla Radia Express FM Samorząd Uczniowski - Ola, Nikola i Kuba wraz z panią Anią udzielili wywiadu. Serdecznie zapraszamy do wysłuchania.

 • ROZSTRZYGNIĘCIE IX POWIATOWEGO KONKURSU NA BAŚŃ

  W maju 2018 roku odbył się kolejny - IX Powiatowy Konkurs na Baśń organizowany przez Panią Monikę Kutę i Panią Renatę Zbroińską - nauczycielki ze Sportowej Szkoły Podstawowej nr 19 w Tychach. Napłynęło wiele prac z kilkunastu szkół naszego miasta i okolic.
  Jury w składzie:
  Pani Monika Kuta (polonistka)
  Pani Ewa Węglarz (polonistka i Radna Miasta Tychy)
  Pani Renata Zbroińska (polonistka)
  było jednomyślne przy wyborze trzech kolejnych miejsc:
  III miejsce dla dwóch uczestniczek - uczennicy z SP 18 oraz z SP 40 w Tychach.
  II miejsce   dla uczennicy z Zespołu Szkolno - Przedszkolnego nr 1 w Tychach.
  I miejsce dla ucznia z SP nr 3 w Bieruniu.
  Laureatom i ich opiekunom serdecznie gratulujemy!

 • Dzień sportu

  Dnia 1 czerwca 2018 r. odbył się w naszej szkole dzień sportu. Uczniowie klas 1-2 SSP rywalizowały w zawodach sztafetowych na sali gimnastycznej, a uczniowie klas 3 SSP grali w dwa ognie na boisku szkolnym. Organizatorami zawodów byli wychowawcy klas. Klasy 4-6 SSP brały udział w konkurencjach sprawnościowych prowadzonych przez nauczycieli wychowania fizycznego. Reprezentacje klas VII oraz II i III SG wraz z rodzicami rozegrały mecz siatkówki. Na basenie odbył się egzamin na kartę pływacką. Klasy 4-7 SSP oraz II-III SG wykonały pod opieką nauczycieli plakaty o tematyce sportowej. Po zakończeniu konkurencji sprawnościowych Jury ogłosiło wyniki konkursu na najlepszy plakat - I miejsce - zdobyła klasa 4b, II miejsce klasy 4a i 4c, III miejsce klasy 5b i IIIA SG. Na zakończenie p. Kinga Sokół zaprosiła wszystkich do wspólnej Zumby. Wszyscy doskonale się bawili. Dziękujemy sponsorowi - Maspex Wadowice z siedzibą w Tychach przy ulicy Strefowej 13 za ufundowanie soków dla wszystkich uczestników dnia sportu. GALERIA ZDJĘĆ

 • SUPERMAT

  W dniu 23 maja 2018r odbyła się XIII edycja Regionalnego Konkursu Matematycznego SUPERMAT, organizowanego przez Szkołę Podstawową z Oddziałami Integracyjnymi nr 5 w Tychach. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy 5 - Aleksander Ławniczak, Szymon Mróz i Maciej Mróz. Opiekunem chłopców jest pani Bożena Kuś. Miło nam poinformować, że zwycięzcami zostali Maciej Mróz i Szymon Mróz zajmując I miejsce. Warto dodać, że konkurs polegał na indywidualnym zmierzeniu się z zadaniami problemowymi, a chłopcy uzyskali identyczną liczbę punktów. Wiele zadań poprawnie rozwiązał również Aleksander Ławniczak, któremu do zdobycia III miejsca zabrakło zaledwie jednego punktu. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 • Piknik z okazji Dnia Dziecka

  W dniu 30 maja 2018 r.klasa 7c brała udział w Pikniku z okazji Dnia Dziecka na Paprocanach. Piknik został zorganizowany przez Radę Klasową rodziców przy współudziale członków Klubu Żeglarskiego WYGA -panów:Jana Koczego i Andrzeja Zientary. Zabawa była super, dziękujemy!

 • Debata w Sportowej Szkole Podstawowej nr 19 w Tychach

  25 maja 2018 r. Samorząd Uczniowski zorganizował debatę na podsumowanie kampanii "Dlaczego? Porozmawiajmy o trudnych uczuciach", w której wzięli udział przedstawiciele klas 7 oraz II i III gimnazjum. Do udziału w debacie zostali zaproszeni również przedstawiciele Miejskiego Centrum Oświaty, Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, Rady Rodziców, Policji, Straży Miejskiej. Instytucje reprezentowali: pani Justyna Miros, pani psycholog Lucyna Kubecko, pani Ewa Krzyżaniak - Stala, pan młodszy aspirant Damian Gembala, pan inspektor Łukasz Kopczyk. Debatę rozpoczął pan Dyrektor Jacek Baran. Uczniowie wypowiadali się na temat uczuć, ich wagi w życiu codziennym, sposobów radzenia sobie z nimi. Zastanawiali się w jaki sposób dorośli mogę "zalogować się" w świat młodzieży, aby pomóc im w przeżywaniu, doświadczaniu i radzeniu sobie z trudnymi uczuciami oraz co może się zdarzyć jeśli nikt nie zauważy, że coś niepokojącego dzieje się w życiu młodego człowieka? Również nasi goście włączyli się do dyskusji, dzieląc się własnymi doświadczeniami z życia osobistego i zawodowego. Debata okazała się dla uczniów nowym i bardzo potrzebnym doświadczeniem. Samorząd Uczniowski zachęcony jej powodzeniem planuje kolejne edycje, podczas których poruszone zostaną ważne tematy dla dzieci i młodzieży. Debatą zainteresowały się również media - Radio Express FM i gazeta Twoje Tychy. GALERIA ZDJĘĆ

 • Damy i rycerze

  W dniu 17 maja klasy 4a i 4b wzięły udział w wycieczce do Ogrodzieńca. Uczniowie uczestniczyli w lekcji żywej historii "Damy i rycerze", a następnie zwiedzili zamek w Ogrodzieńcu. Niestety pogoda nie dopisała, więc zaplanowane ognisko nie doszło do skutku, ale dzieci miały możliwość upieczenia sobie kiełbasek przy kominku w zamkowej karczmie. Mimo padającego deszczu wszyscy zakończyli wycieczkę w doskonałych humorach. 

 • Miejski konkurs plastyczny "Niezwykła Polka"

  Dnia 15 maja 2018 r. odbyła się uroczystość wręczenia nagród laureatom konkursu "Niezwykła Polka", zorganizowanego przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką Filię w Tychach w związku z 100. rocznicą przyznania Polkom praw wyborczych. W konkursie wzięło udział 43 uczniów naszej szkoły z klas 1-7. Nasi uczniowie zajęli następujące lokaty: w kategorii klas 1-3 - I miejsce - Michalina Ulman kl. 3b, w kategorii klas 4-7 Nadia Okońska kl. 5a - I miejsce, Zuzanna Solarczyk kl. 5c - II miejsce, Paola Divis kl. 7a - III miejsce. Prace uczestników konkursu można podziwiać w Galerii Sztuki Dziecięcej w Bibliotece Pedagogicznej w Tychach. W czerwcu zostanie zorganizowana w bibliotece szkolnej wystawa prac uczniów naszej szkoły. Wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie serdecznie dziękujemy. Laureatom gratulujemy. GALERIA ZDJĘĆ

 • BYLIŚMY W STOLICY

  W dniach od 15 do 16 maja klasy 6a,6b,5a i 5d brały udział w wycieczce do Warszawy. Uczniowie zwiedzili Zamek Królewski, Stare Miasto, Stadion Narodowy, Centrum Nauki KOPERNIK , Pałac Kultury i Nauki oraz Łazienki wraz z Pomarańczarnią. Zdecydowanie najbardziej podobało się wszystkim w KOPERNIKU. Pogoda nie dopisała dopiero po południu następnego dnia, ale humory nie opuściły uczestników do końca. Jak nie patrzeć poznaliśmy najważniejsze atrakcje stolicy.

 • Nietypowy gość w naszej szkole

  Klasy 2b i 4b odwiedził nietypowy gość -Labrador Zorka wraz ze swoja opiekunką panią Anitą Gertych. Uczniowie mogli dowiedzieć się jak bezpiecznie zachować się w obecności psa. Ćwiczyli pozycję obroną Zółwia. Mogli też pogłaskać Zorkę i poprzytulać się z pieskiem. Podczas zajęć Pani treserka oraz wesoła, przyjacielska suczka zdradziły nam tajniki życia psów i nauczyły jak się nimi opiekować. Takie Zajęcia mają za zadanie dostarczenie pozytywnego ładunku emocjonalnego i satysfakcji z obcowania z psem, przełamują lęki w kontaktach z otoczeniem, stymulują rozwój zmysłów, pobudzają aktywność, pozwalają oderwać się od otaczającej rzeczywistości.

 • WYSPA ROBINSONA

  23 kwietnia w naszej bibliotece już po raz piąty można było zwiedzać wystawę makiet wyspy Robinsona. Klasy 6 a i 6 b wykonały je w ramach opracowywanie lektury . Każdy uczeń przygotował jedną makietę. Użyto bardzo różnorodnych materiałów : od kamieni, poprzez masę solną aż do zwitków wełny. Ocenie podlegała ilość szczegółów umieszczonych na makiecie, kreatywność i znajomość książki. Wystawę obejrzały klasy od 1-6, a ich autorzy zebrali pochlebne komentarze. Panie bibliotekarki płynnie kierowały ruchem zwiedzających, więc każdy mógł obejrzeć wszystkie detale. Jedna z makiet została wykonana z pysznego ciasta. Niestety, nie znalazła się na wystawie, gdyż została błyskawicznie skonsumowana przez klasę 6 a wraz z wychowawcą.

 • Szkolny konkurs recytatorski pt. "Rady nie od parady" w ramach kampanii "Dlaczego? Porozmawiajmy o trudnych uczuciach"

  24 kwietnia odbył się szkolny konkurs recytatorski "Rady nie od parady" zorganizowany przez bibliotekarzy w ramach kampanii "Dlaczego? Porozmawiajmy o trudnych uczuciach". 29 uczniów klas 4-6 recytowało wiersze Małgorzaty Strzałkowskiej z tomików "Rady nie od parady, czyli wierszyki z morałem", "Raj na ziemi, czyli rady nie od parady II" oraz "O wartościach, czyli rady nie od parady III". Tematyka wierszy dotyczyła sytuacji, postaw oraz emocji i uczuć, z którymi stykają się na co dzień uczniowie. Każdy wiersz niesie ze sobą naukę jak postępować w określonych sytuacjach. Bibliotekarze przygotowali prezentację multimedialną, zawierającą morały z wierszy, która wyświetlana była podczas recytacji. Konkurs prowadziła p. Lidia Franczak. Jurorami były: p. Alina Folkert, p. Teresa Chrószcz oraz p. Agnieszka Błasiak. Wyniki konkursu:
  I miejsce - Daria Lisowska kl. 6c
  II miejsce - Natalia Pogorzelska 6d
  III miejsce - Patrycja Musioł 6a, Aleksandra Juszczak 5a
  Wyróżnienia - Olga Bożek 6a, Mikołaj Witkowski 5d, Zuzanna Wojnar 5c.
  Konkurs uświetnili koncertem uczniowie Zespołu Szkół Muzycznych w Tychach. GALERIA ZDJĘĆ

 • XVII Miejski Turniej Zespołów Szkolnych w Aerobiku

  Dnia 11.04.2018 odbył się XVII Miejski Turniej Zespołów Szkolnych w Aerobiku. W zawodach brały udział dziewczeta ze szkoły podstawowej i gimnazjum. Nasze uczennice w składzie : Julianna Andrzejewska, Amelia Andrzejewska, Karolina Piatek, Nikola Loch, Kinga Kiraga i Patrycja Musioł zajęły 2 miejsce. Dziewczynki przygotowała pani Justyna Andrzejewska. Gratulujemy i trzymamy kciuki dalej.

 • "Dlaczego. Porozmawiajmy o trudnych uczuciach" - zajęcia w bibliotece

  W ramach kampanii "Dlaczego" odbyły się w bibliotece zajęcia dla klas 7 oraz II i III gimnazjum na podstawie serii książek "plus minus 16" oraz książek popularnonaukowych z działu psychologii np. "Wszystko ok? Psychologia dla nastolatków", "Świadomość samego siebie", "Pokonaj stres! Poradnik przedegzaminacyjny", "Dasz radę! Poradnik na życiowe zmiany", "Mowa ciała. Poradnik odnalezienia się w towarzystwie". Uczniowie rozmawiali o trudnych problemach nastolatków oraz emocjach i uczuciach towarzyszących tym problemom. Uczniowie m.in. wypisywali pięć pozytywnych cech swojego charakteru, podkreślając że poczucie własnej wartości bardzo pomaga w  przezwyciężaniu trudnych sytuacji. Cieszy fakt, iż większość opisywała siebie jako koleżeńskich, przyjacielskich, pomocnych i empatycznych. Mamy nadzieję, że w trudnych chwilach możemy nawzajem na siebie liczyć! Zajęcia we współpracy bibliotekarzy i opiekunów samorządu uczniowskiego gimnazjum. GALERIA ZDJĘĆ

 • "Męka i śmierć Pana Jezusa"

  Aurelia Klekowska i Fabian Springer, uczniowie klasy 3b reprezentowali naszą szkołę w międzyszkolnym konkursie biblijnym "Męka i śmierć Pana Jezusa", który odbył się w parafii bł. Karoliny w Tychach. Tematyka konkursu opierała się na znajomości fragmentów Ewangelii św. Łukasza i św. Jana oraz stacji Drogi Krzyżowej. Każdy zespół reprezentujący daną szkołę odpowiadał ustnie na zadawane pytania związane z fragmentami Pisma Świętego, musiał także dopasować odpowiednie rekwizyty do wydarzenia związanego z męką Pana Jezusa. Trudnym, ale bardzo ciekawym zadaniem okazała się konkurencja dotycząca odkrywania poszczególnych elementów slajdów i dopasowaniem ich do odpowiedniej stacji Drogi Krzyżowej. Nasi reprezentanci zajęli 4 miejsce. Bardzo Wam dziękujemy za udział, przygotowania i ogromną wiedzę, którą się wykazaliście.

 • Spotkanie autorskie z panią Renatą Piątkowską

  Dnia 23.03.2018 r. klasa 6a SSP uczestniczyła w spotkaniu z autorką panią Renatą Piątkowską, które odbyło się w Miejskiej Bibliotece Publicznej - Mediatece. Pani Piątkowska napisała wiele książek dla dzieci i młodzieży. Zajęcia były poświęcone jednej z nich pt. "Wszystkie moje mamy". Książka opowiada o czasie wojny widzianej oczami małego żydowskiego chłopca Szymona Baumana, który został uratowany przez Irenę Sendlerową. Fragmenty książki odczytywała lektorka pani Michalina, następnie autorka tłumaczyła co to jest getto, opowiadała o trudach życia w getcie, zagrożeniu życia i wywózkach Żydów do obozów koncentracyjnych. Przybliżyła postać Ireny Sendlerowej, która narażając własne życie wyprowadziła z getta ponad 2 500 żydowskich dzieci i zapewniła im pomoc. Rok 2018 został ogłoszony rokiem Ireny Sendlerowej, dlatego wszyscy powinni znać tę postać. Po spotkaniu można było kupić książkę p. Renaty Piątkowskiej i uzyskać dedykację autorki. Pani Renata Piątkowska była mile zaskoczona znajomością postaci Ireny Sendlerowej przez uczniów. Przed spotkaniem autorskim bibliotekarze zorganizowali zajęcia biblioteczne poświęcone tej tematyce. GALERIA ZDJĘĆ

 • "Wierszowanie w Mediatece" - Miejski konkurs recytatorski

  22 marca 2018 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej (Mediateka) odbył się konkurs recytatorski dla klas 1-3 szkół podstawowych pt. "Rymujemy z Brzechwą". Wzięło w nim udział ponad 35 uczestników, w tym 9 uczniów SSP 19 wybranych w szkolnych eliminacjach. Wszyscy zaprezentowali się znakomicie. Jury konkursu przyznało tylko 5 nagród - 1 miejsce i wyróżnienie wśród uczniów klas pierwszych, pierwsze miejsce wśród uczniów klas drugich oraz 1 miejsce i wyróżnienie wśród uczniów klas trzecich. Nasi uczniowie w każdej z kategorii zdobyli nagrodę: klasy pierwsze - Małgorzata Brysz wyróżnienie, klasy drugie- Paweł Radek 1 miejsce, klasy trzecie- Julia Musialska wyróżnienie. Konkurs uświetnił występ bibliotecznego koła poetycko-teatralnego SSP 19 pt. "Poszła w las nauka" na podstawie wiersza Jana Brzechwy. Inscenizacja bardzo się wszystkim podobała, została nagrodzona gromkimi brawami. GALERIA ZDJĘĆ

 • Jan Brzechwa "Poszła w las nauka"- występy koła bibliotecznego

  Podczas pasowania na czytelnika pierwszoklasistom został ogłoszony konkurs plastyczny pt. "Książki z naszej biblioteki". Uczniowie wykonali prace plastyczne na podstawie pierwszych książek wypożyczonych z biblioteki szkolnej. 22 maca 2018 roku odbyło się rozdanie dyplomów i nagród.
  Laureaci I miejsce - Maja Mazurek 1a, Roksana Gołba 1b, Urszula Machała 1b, Maja Kuś 1b, Tola Stachura 1b, Antonina Wrońska 1b, Jagoda Majchrzak 1c.
  II miejsce - Nikola Szczepanek 1a, Mateusz Kramek 1a, Milena Brożek 1a. Weronika Gogolewska 1c
  Gratulujemy

 • Jan Brzechwa "Poszła w las nauka"- występy koła bibliotecznego

  20 marca 2018 r. odbyły się 3 występy bibliotecznego koła poetycko-teatralnego. Uczniom klas 1-3 SSP zaprezentowano przedstawienie na podstawie wiersza Jana Brzechwy pt. "Poszła w las nauka". Spotkania były okazją do rozmowy z dziećmi na temat poszanowania przyrody (w związku z tematyką wiersza). Ozdobą występu były również piosenki z filmu "Akademia pana Kleksa". Przedstawienie będzie również pokazane w Miejskiej Bibliotece Publicznej (Mediateka), jako program artystyczny, podczas miejskiego konkursu recytatorskiego "Rymujemy z Brzechwą". GALERIA ZDJĘĆ

 • WIELKANOCNA PACZKA

  W dniach 12-21 marca Koło Wolontariatu przeprowadziło w naszej szkole zbiórkę artykułów spożywczych, papierniczych oraz środków czystości w ramach akcji charytatywnej Wielkanocna Paczka. Zebrane dary zostały przekazane Polskiemu Stowarzyszeniu na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną "Kulejące Anioły". W środę 21 marca kierownik stowarzyszenia pani Bogusława Bularz odwiedziła naszą szkołę i przybliżyła nam specyfikę pracy z osobami niepełnosprawnymi. Szkoła w ramach podziękowania otrzymała własnoręcznie zrobione przez podopiecznych fundacji upominki oraz dyplom. Serdecznie dziękujemy nauczycielom, rodzicom i uczniom za zaangażowanie się w akcję oraz okazanie serca potrzebującym.

 • Szkolny konkurs recytatorski "Rymujemy z Brzechwą"

  Dnia 16 marca 2018 r. odbyły się w bibliotece szkolnej eliminacje do miejskiego konkursu recytatorskiego "Wierszowanie w Mediatece" , edycji pt. "Rymujemy z Brzechwą". W konkursie brało udział 23 uczniów - reprezentantów wszystkich klas 1, 2 i 3 SSP. Dzieci były pięknie przygotowane i z wielkim zaangażowaniem recytowały wiersze Jana Brzechwy. Jury w składzie: p. Magdalena Rosiek - przewodnicząca, p. Alina Folkert i p. Lidia Franczak ogłosiło następujące wyniki konkursu:
  Klasy 1
  Małgorzata Brysz 1a - I m.
  Milena Brożek 1a - II m
  Weronika Gogolewska 1c - III m.
  Klasy 2
  Natalia Kajdewicz 2a - I m.
  Paweł Radek 2b - II m.
  Agata Konieczna - 2b - III m.
  Klasy 3
  Karolina Wilusz 3b - I m.
  Maja Borowiec 3a - II m.
  Julia Musialska 3b - III m.
  Pozostałym uczestnikom przyznano miejsce IV. Laureaci będą reprezentować naszą szkołę podczas miejskiego konkursu recytatorskiego, który odbędzie się w Mediatece dnia 22 marca 2018. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
  GALERIA ZDJĘĆ

 • Zajęcia prowadzone przez Miejskiego Rzecznika Konsumentów

  8 marca 2018 r. uczniowie klas III gimnazjum uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez Miejskiego Rzecznika Konsumentów - p. Katarzynę Szostak-Zjawiony oraz z p. Karolinę Sobczak-Ryło. Uczniowie dowiedzieli się między innymi, jakie są obowiązki sprzedawcy oraz kupującego, na co należy zwracać uwagę podczas robienia zakupów oraz jak wygląda procedura reklamacyjna. Duże zainteresowanie młodzieży wzbudził temat rozrywki oraz umów zawieranych w Internecie.

 • III miejsce w Regionalnym Konkursie Czytelniczym

  Magdalena Jędryczka i Martyna Lipińska z kl. 7a zajęły III miejsce w IV Regionalnym Konkursie Czytelniczym "Znani i lubiani ... ale zapomniani", który odbył się 2 marca 2018 r. w Szkole Podstawowej nr 5 w Tychach. W konkursie brały udział dwuosobowe zespoły, uczestnicy musieli się wykazać doskonałą znajomością książki Edmunda Niziurskiego pt. "Klub włóczykijów" oraz biografii autora, musieli także obejrzeć wersję filmową książki pt. "Klub włóczykijów i tajemnica dziadka Hieronima" w reżyserii Tomasza Szafrańskiego. Poziom konkursu był bardzo wysoki, a o miejscu "na podium" zadecydowała dogrywka. Każda drużyna zobowiązana była do wykonania plakatu promującego książki Edmunda Niziurskiego. Plakat naszej drużyny z hasłem "Czytaj książki Niziurskiego - rozbawią cię na całego" prezentował się znakomicie.
  Magdzie i Martynie gratulujemy, a wszystkich zachęcamy do czytania książek Edmunda Niziurskiego.

 • Pasowanie na czytelników biblioteki szkolnej

  16 i 19 lutego 2018 r. pierwszoklasiści złożyli uroczyste ślubowanie, zostali pasowani na czytelników i wypożyczyli pierwsze książki z biblioteki. Uczniowie zostali zapoznani z regulaminem biblioteki. Bibliotekarze rozmawiali z dziećmi na temat poszanowania książek i zachęcali do częstego korzystania biblioteki. Pierwszoklasiści zaśpiewali piosenkę pt. "Książki, książki", której nauczyli się podczas wcześniejszych spotkań w bibliotece. Młodym czytelnikom życzymy radości w spotkaniu z książką. GALERIA ZDJĘĆ

 • Spotkanie autorskie z panem Wojciechem Walterem

  23 stycznia 2018 r. odbyło się w naszej szkole drugie spotkanie uczniów klas 1-3 SSP z p. Wojciechem Walterem - historykiem amatorem, kolekcjonerem, znawcą historii Tychów, autorem książek pt. "Tychy - pełne tajemnic" oraz "Ani i Bartka podróże w czasie." Książki dedykowane są młodym czytelnikom i poświęcone historii naszego miasta. Tym razem autor skupił się na drugiej książce, której bohaterami jest rodzeństwo - Ania i Bartek. Dzieci przenoszą się w czasie, stając się uczestnikami najważniejszych wydarzeń w bogatej historii Tychów. Autor przeczytał jeden z rozdziałów swej książki. Książki pana Waltera można wypożyczyć w naszej bibliotece. Na zakończenie spotkania można było kupić książkę z dedykacją autora. Uczniowie podziękowali za spotkanie gromkimi brawami i kwiatami. GALERIA ZDJĘĆ

 • Czytanie z babcią i dziadkiem

  22 stycznia z okazji Dnia Babci i Dziadka bibliotekarze zorganizowali kolejne spotkanie czytelnicze w ramach kampanii społecznej "Cała Polska czyta dzieciom". Tym razem zaproszeni babcie i dziadkowie czytali uczniom klas 3 SSP książkę Marii Terlikowskiej pt. "Drzewo do samego nieba". Dzieci z zaciekawieniem słuchały pięknej opowieści o historii drzewa rosnącego pośród starych kamienic oraz zabawach, przyjaźniach i uczuciach bohaterów . Uczniowie podziękowali babciom i dziadkom oklaskami, przygotowali też niespodziankę - recytowali wiersze, zaśpiewali piosenkę, złożyli im życzenia oraz wręczyli kwiaty. Pani wicedyrektor podziękowała gościom za miłe spotkanie i wręczyła im pamiątkowe dyplomy.

 • Kolorowy karnawał - występy koła bibliotecznego

  Uczniowie klasy 3b należący do bibliotecznego koła poetycko-teatralnego przygotowali swój kolejny program pt. "Kolorowy karnawał". W programie była "Bajka o Starym i Nowym Roku", karnawałowe wiersze i piosenki oraz inscenizacja pt. "Kolorowy karnawał", w której tytułowy karnawał przyniósł dzieciom serpentyny, maski i kolorowe czapeczki oraz zaprosił wszystkich do tańca. Dzieci występowały w pięknych, karnawałowych strojach. Odbyło się pięć występów - dla uczniów wszystkich klas 1-3, kl. 4d i 5a oraz dla dzieci z czterech przedszkoli. Program bardzo się wszystkim podobał, był barwny i radosny, a po zakończonych występach widownia była zapraszana do śpiewania i wspólnej zabawy.

 • Dzień Kubusia Puchatka

  Kubuś Puchatek to ulubieniec wszystkich dzieci, dlatego bibliotekarze zorganizowali dnia 18 stycznia 2018 r. zajęcia czytelnicze dla uczniów klas 2 poświęcone temu sympatycznemu misiowi. Dzieci przyniosły do szkoły maskotki Kubusia Puchatka i jego przyjaciół. Wychowawcy klas 2 włączając się w kampanię społeczną "Cała Polska czyta dzieciom" czytali książki pt. "Leśna opera" i "Tygrysie brykanie", dzieci oglądały prezentację multimedialną do czytanych tekstów. Dużo uśmiechu wywołał konkurs tygrysiego brykania, w którym brali udział chętni drugoklasiści. Rozstrzygnięto również ogłoszony wcześniej konkurs plastyczny "Przygody Kubusia Puchatka". Wyróżniono prace uczniów: Natalia Kajdewicz 2a, Iza Tuszyńska 2a, Julia Sałagan-Czereda 2a, Bartek Krokosz 2a, Kacper Majcherowicz 2a, Zuzanna Libecka 2b, Martyna Satława 2b i Małgorzata Wcisło 2b.

 • Adwentowe czytanie

  Uczniowie klas 6 i 7 oraz dzieci uczęszczające do świetlicy szkolnej uczestniczyli w zajęciach czytelniczych w bibliotece szkolnej. Bibliotekarze i poloniści czytali książkę pt. "Opowiadania wigilijne - pod choinkę od polskich pisarzy". Jest to zbiór autorstwa różnych znanych pisarzy dziecięcych - Grzegorza Kasdepke, Wandy Chotomskiej, Agnieszki Frączek, Anny Onichimowskiej, Beaty Ostrowickiej, Joanny Papuzińskiej i innych. Autorzy "Opowiadań wigilijnych" z humorem przypominają czytelnikom co tak naprawdę tworzy magiczną atmosferę świąt Bożego Narodzenia, zmuszają też do refleksji, że to właśnie nasze wybory i zachowania tworzą ich niepowtarzalny klimat. Uczniowie pracując w grupach i mieli za zadanie wymyślić zakończenia do czytanych opowiadań. Wykazali się ogromną pomysłowością. Okazuje się, że każda historia może mieć nieco inny finał. W czasie zajęć była też okazja do rozmowy na temat zwyczajów wigilijnych i Świąt Bożego Narodzenia oraz złożenia świątecznych życzeń.

 • Rodzinne kolędowanie

  Dnia 8 stycznia 2018 roku w nasze szkolne progi zawitali zaproszeni goście: rodzice, dziadkowie, ciocie, wujkowie i oczywiście rodzeństwo naszych wspaniałych aktorów, którzy ponownie z wielką radością przenieśli nas w cudowny czas świąt Bożego Narodzenia. Rewelacyjna gra aktorska, cudowne, anielskie głosy naszych wspaniałych dziewcząt z klasy 4a, które pięknymi kolędami i pastorałkami ubogacały ten występ i niesamowity taniec w wykonaniu dziewcząt z klasy 6a "porwały" całą publiczność do zaangażowania się w nasze przedstawienie. Salka korekcyjna na której odbywało się przedstawienie wypełniona była po same brzegi, a radosny, wspólny śpiew kolęd niósł się aż na całą naszą szkołę. Dziękujemy zaproszonym gościom, że tak licznie odpowiedzieli na nasze zaproszenie i za wspólne, wielkie zaangażowanie w ten występ. W tym miejscu również bardzo dziękujemy panu Krokoszowi, który przygotował dla nas wielką niespodziankę w postaci zdjęć i filmu z naszego przedstawienia. Pani Karolinie Botor oraz dziewczętom z klasy IIA za przygotowanie dekoracji świątecznej.

 • Mały Książę, a narodziny Króla Miłości.

  20 grudnia 2017 roku najmłodsi uczniowie naszej szkoły mogli zobaczyć przedstawienie bożonarodzeniowe przygotowane przez uczniów klas 2a i 4d, uczestników kółka teatralnego. Oprawę muzyczną tego przedstawienia zapewniła pani Teresa Chrószcz wraz z uczennicami klasy 4a oraz 7a. Przedstawienie ubogacone zostało wspaniałym występem tanecznym przygotowanym przez panią Justynę Andrzejewską wraz z uczennicami klasy 6a.
  W atmosferę świąteczną wprowadził nas Mały Książę, który przybył na naszą szkolną planetę i opowiadał o spotkaniu wyjątkowego króla - Króla Miłości, którym jest Jezus. Był tym Królem zachwycony i chciał się dowiedzieć w jaki sposób w szkole i w naszych rodzinach my współpracujemy z Królem Miłości. Zabraliśmy Małego Księcia do naszej społeczności szkolnej, w której mógł zobaczyć jak rozwijamy nasze talenty- taniec, śpiew, gra na dzwoneczkach, nauka. Pokazaliśmy Małemu Księciu także w jaki sposób spędzamy czas w naszych rodzinach. Mały Książę był bardzo zadowolony ze spotkania z nami i powiedział, abyśmy nadal tak pięknie służyli Królowi Miłości pogłębiając swoją naukę w szkole i czyniąc wiele dobra w pomaganiu innym kolegom i koleżankom, a nade wszystko swoim najbliższym w rodzinie.
  Na zakończenie przedstawienia wspólnie kolędowaliśmy.
  Dziękujemy wszystkim występującym za piękny występ, a rodzicom za przygotowanie strojów.

  GALERIA ZDJĘĆ

 • Narodziny Króla Miłości

  18 grudnia 2017 roku naszą szkołę odwiedziły dzieci z tyskich przedszkoli nr 5, 18, 19, 22. W ramach tych odwiedzin dzieci przedszkolne obejrzały przedstawienie bożonarodzeniowe przygotowane przez uczniów klas 2a i 4d oraz wysłuchały przepięknych kolęd i pastorałek wykonanych przez uczennice klasy 4a, przygotowanych przez panią Teresę Chrószcz. Mogły również podziwiać wspaniały występ taneczny uczennic klasy 6a, przygotowanych przez panią Justynę Andrzejewską oraz wysłuchać kolęd granych na dzwoneczkach przez uczennice klasy 7a. Po obejrzeniu przedstawienia przedszkolaki wspólnie z występującymi i z paniami wychowawczyniami zaśpiewały kilka kolęd, wprowadzając tym samym wielką, świąteczną atmosferę do naszych serc. Na zakończenie wspólnego spotkania dzieci przedszkolne oraz panie wychowawczynie otrzymały pamiątki związane z naszą szkołą. Za ich zorganizowanie dziękujemy paniom z edukacji wczesnoszkolnej, a przede wszystkim pani Hannie Fuks.

 • Świąteczna pomoc dla bezdomnych i potrzebujących

  21 grudnia około godziny 10.00 tyscy Policjanci, sierż. szt. Piotr Stolecki i st. sierż. Paweł Tarasiewicz wraz z reporterem  portalu 112Tychy - Tyskie Służby Ratownicze panem Krzysztofem Derewońko odebrali zebrane w naszej szkole ubrania i jedzenie. Zbiórka przeprowadzona została w dniach 11 - 20 grudnia br. przez Samorząd Uczniowski i Koło Wolontariatu pod opieką pani Anny Wajdner-Mazgaj oraz pani Anny Biskup i pani Iwony Kusińskiej. Udało się nam zebrać duże ilości odzieży i pożywienia dla osób bezdomnych i potrzebujących. Wszystkie te rzeczy zostały przekazane osobom, które są w potrzebie, aby dla nich te święta i czas Bożego Narodzenia były wyjątkowe. Ogromne słowa podziękowania kierujemy w stronę wszystkich zaangażowanych: grona pedagogicznego, uczniów i ich rodziców. Dziękujemy za ogromne wsparcie.

 • Miejski Konkurs Poetycki "O pozłacane pióro"

  Siedmioro uczniów klas 46 SSP 19 uczestniczyło w XII edycji miejskiego konkursu poetyckiego "O pozłacane pióro" pt. "Fascynujący świat zwierząt" zorganizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Tychach. Dawid Libecki z 5b zajął III miejsce, Daria Lisowska z kl. 6c otrzymała wyróżnienie. Wydano pokonkursowy tomik wierszy, w którym zamieszczono wszystkie utwory młodych poetów. Podczas gali rozdania dyplomów i nagród Jury podkreśliło bardzo wysoki poziom tegorocznej edycji. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz tomiki wierszy.

 • X Międzyszkolny Rodzinny Konkurs Szopek Bożonarodzeniowych

  W grudniu odbył się w Tychach X Międzyszkolny Rodzinny Konkurs Szopek Bożonarodzeniowych organizowany przez SP nr 10 i parafię p.w. Ducha Św. Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas 1 - 7 i ich rodzin. Sześć prac uczniów naszej szkoły: Igi Witkowskiej, Mikołaja, Tymka i Krzysia Stalów, Agnieszki Musiał, Ani Górskiej, Oskara Bojanowskiego i Oli Juszczak zostało przekazanych do międzyszkolnego etapu konkursu odbywającego się na terenie parafii Ducha Św. Spośród kilkudziesięciu szopek biorących udział w konkursie nagrodzone zostały prace Mikołaja, Tymka i Krzysia Stalów, którzy zdobyli II miejsce , a praca Agnieszki Musiał otrzymała wyróżnienie.
  Wszystkim biorącym udział w konkursie serdecznie dziękujemy, a nagrodzonym składamy gratulacje. W galerii przedstawiamy wszystkie szopki wykonane przez uczniów naszej szkoły, które można było oglądać na wystawie zorganizowanej w bibliotece szkolnej.

  GALERIA ZDJĘĆ

 • Międzynarodowy Dzień Wolontariusza i Dzień św. Mikołaja

  6 grudnia w naszej szkole świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza, który przypada na 5 grudnia, oraz św. Mikołaja. Św. Mikołaj (Jakub Stefański) wraz ze swoimi pomocnikami: diabełkiem (Aleksandrą Skowronek) oraz aniołkiem (Nikolą Zadylak) odwiedził wszystkie klasy naszej szkoły i obdarował każdego ucznia słodkim upominkiem. W tym dniu również Wolontariusze zagościli na lekcjach częstując słodkimi pierniczkami, które na tą okazję upiekli uczniowie wraz z rodzicami. Każdy mógł również przekazać produkty na "SZLACHETNĄ PACZKĘ" ponieważ w tym roku tą akcję wspieraliśmy. Z wielkim sercem i zaangażowaniem cała społeczność szkolna brała udział we wspólnej zabawie, świętowaniu i pomocy. Dzięki Wam zrobiliśmy wspaniałe prezenty dla Adama i jego rodziny. Każdy Wasz podarunek sprawił, że na wielu twarzach pojawi się uśmiech.
  Szanowni Rodzice, Nauczyciele i drodzy Uczniowie po raz kolejny pokazaliśmy, że warto pomagać. Dziękujemy Wszystkim za pomoc i  zaangażowanie - Koło Wolontariatu.

 • Konkurs plastyczno-czytelniczy "Rysuj wierszem"

  20 uczniów naszej szkoły brało udział w międzyszkolnym konkursie plastyczno-czytelniczym pt. "Rysuj wierszem" zorganizowanym przez Szkołę Podstawową STO im. Josepha Corada Korzeniowskiego w Tychach. Uczestnicy konkursu tworzyli ilustracje do wybranych wierszy polskich poetów. Jury nagrodziło trzy uczennice naszej szkoły: II miejsce zajęła Karolina Wilusz kl. 3b (ilustracja do wiersza Wandy Chotomskiej pt. "Gdyby tygrysy jadły irysy)", III miejsce Nikola Radek kl. 3a (ilustracja do wiersza Jana Brzechwy pt. "Pchła Szachrajka"), wyróżnienie zdobyła Zuzanna Solarczyk kl. 5c (ilustracja do wiersza Wiery Badalskiej pt. "Ballada o uprzejmym rycerzu". Nagrodzone prace będzie można podziwiać na wystawie w Mediatece w Tychach.

 • Spotkanie autorskie z panią Agnieszką Tyszką

  8 grudnia uczniowie klas 6d, 6a i 7a uczestniczyli w spotkaniu z p. Agnieszką Tyszką - autorką książek dla dzieci i młodzieży. Spotkanie odbyło się w Miejskiej Bibliotece Publicznej (Mediateki). Autorka opowiadała o swoim ciekawym życiu, zainteresowaniach i twórczości oraz czytała fragmenty swoich książek. Pani Tyszka przez kilka lat pracowała jako dziennikarka prasowa. Ma trzy córki: Asię, Julę, Melę, które są inspiracją przygód żeńskich bohaterek książek. Za książkę "Róże w garażu" otrzymała Nagrodę im. Kornela Makuszyńskiego. Po spotkaniu można było kupić książkę Barbary Gawryluk oraz uzyskać dedykację i autograf pisarki.

 • Mikołajki w bibliotece

  6 grudnia odbyło się spotkanie czytelnicze dla uczniów klas 1 uczęszczających do świetlicy. Uczniowie słuchali opowiadań, wierszy i ciekawostek mikołajkowych z czasopisma Świerszczyk. Dzieci rysowały portrety Mikołaja i opowiadały o swoich wymarzonych prezentach.

 • Andrzejki w bibliotece

  29 listopada uczniowie ze świetlicy (kl. 2a) brali udział w spotkaniu czytelniczym z okazji Andrzejek. Tradycyjnie najpierw odbyło się czytanie - dzieci wysłuchały rozdziału pt. "Andrzejki" z książki G. Kasdepke "Słodki rok Kuby i Buby" oraz dowiedziały się z czasopisma "Świerszczyk" o przeróżnych andrzejkowych sposobach poznawania przyszłości. Nie zabrakło również wesołej zabawy - dzieci wróżyły sobie na podstawie magicznego koła i bucików wychodzących za próg.

 • "Paczuszka dla chorego Maluszka"

  W tym roku szkolnym po raz pierwszy nasza szkoła wzięła udział w akcji "Paczuszka dla chorego Maluszka", której celem była zbiórka najbardziej potrzebnych produktów dla podopiecznych Fundacji Śląskie Hospicjum dla Dzieci Świetlikowo w Tychach. Podopiecznymi Fundacji są nieuleczalnie chore dzieci, z terenu całego województwa Śląskiego, w wieku od urodzenia do 18 roku życia. Zbiórka kremów, szamponów, płynów, pościeli i wszystkich potrzebnych rzeczy trwała w naszej szkole do 24.11.2017r. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom, rodzicom i nauczycielom za okazane serce i tak szeroki odzew. Jesteśmy pod wrażeniem zaangażowania i chęci pomocy innym. Mamy nadzieję, że za rok również pokażemy, że warto pomagać!

 • "Szlachetna Paczka" - Nasze serca pełne pomocy

  Międzynarodowy Dzień Wolontariusza obchodzony jest 5 grudnia, w naszej szkole świętowaliśmy 6 grudnia we wspomnienie św. Mikołaja, bo to On przecież jest największym darczyńcom. Cała społeczność szkolna w tym dniu zaangażowała się w akcję "SZLACHETNA PACZKA" . Wszyscy pokazaliśmy po raz kolejny, jak wielkie mamy serca. Ogólnopolski projekt Szlachetna Paczka działa od 2009 roku, jego pomysłodawcą jest ksiądz Jacek Stryczek. Głównym założeniem akcji jest niesienie pomocy rodzinom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej. Wolontariusze wraz z opiekunami: panią Anną Wajdner-Mazgaj i panią Anną Biskup zorganizowali zbiórkę dla  10-letniego Adama i jego rodziny. Zbieraliśmy podstawowe produkty żywnościowe, środki czystości oraz materiały szkolne.  Udało nam się zebrać 15 dużych paczek. Rodzina była bardzo zaskoczona wielkością prezentu. Adaś ze wzruszeniem i przejęciem otwierał kolejne paczki, a mama ze łzami w oczach patrzyła na radość i szczęście swojego syna.  Na ich twarzach gościł uśmiech i ogromna wdzięczność za okazaną dobroć i serce. Zgromadzonych artykułów było tak wiele, że część postanowiliśmy przekazać na rzecz organizacji KULEJĄCYCH ANIOŁÓW w Pszczynie. Celem tego Stowarzyszenia jest działanie na rzecz wyrównywania szans osób z upośledzeniem umysłowym, tworzenia warunków przestrzegania wobec nich praw człowieka, prowadzenia ich ku aktywnemu uczestnictwu w życiu społecznym oraz wspieranie ich rodzin. Do KULEJĄCYCH ANIOŁÓW trafiło 6 dużych kartonów. Serdecznie dziękujemy Rodzicom, Uczniom, Nauczycielom za zaangażowanie i przekazane prezenty. Wolontariuszom dziękujemy również za pomoc w przeprowadzeniu zbiórki.

 • Urodziny książkowego misia

  Dnia 27 listopada uczniowie z klas pierwszych świętowali w bibliotece urodziny książkowego misia. Dzieci wysłuchały kilku bajek o misiach, obejrzały prezentacje multimedialne na podstawie ilustracji z książek i śpiewały "misiowe" piosenki. Panie bibliotekarki zorganizowały konkurs plastyczny pt. "Książkowy miś." Laureaci konkursu: Amelka Kowalska, Julia Kościańska, Maja Rybak z kl.1a, Maja Kuś, Ula Machała i Bruno Nowicki z kl. 1b oraz Pola Jasieńczuk, Dominika Kapała i Jagoda Majchrzak z kl. 1c.

 • Spotkanie z autorką Barbarą Gawryluk

  28 listopada klasa 4a uczestniczyła w spotkaniu z p. Barbarą Gawryluk - autorką książek dla dzieci, dziennikarką i tłumaczką szwedzkiej literatury dziecięcej. Spotkanie odbyło się w MPB - Mediatece. Autorka bardzo ciekawie opowiadała o swoim życiu, zainteresowaniach i twórczości oraz czytała fragmenty swoich książek. Książki B. Gawryluk są chętnie czytane przez dzieci, za swoją twórczość autorka otrzymała wiele nagród. Pod koniec spotkania był czas na rozmowę i pytania. Pytań było bardzo wiele, najwięcej dotyczyło bohaterów książek. Po spotkaniu można było kupić książkę Barbary Gawryluk oraz uzyskać dedykację autorki.

 • Laureatka wojewódzkiego konkursu poetyckiego "Antologia Poezji Dziecięcej"

  Małgorzata Hyzopska - uczennica klasy 6c została laureatką XIV edycji konkursu poetyckiego pod patronatem Marszałka Województwa Śląskiego, Śląskiego Kuratora Oświaty, Prezydenta Miasta Zabrza oraz Regionalnego Ośrodka Kultury w Katowicach "Antologia poezji dziecięcej".  W tym roku recenzentem wierszy był profesor Jerzy Bralczyk, wybitny językoznawca, specjalista języka mediów, polityki i reklamy, który podkreślił spontaniczność, naturalność i uroki obrazowania w utworach młodych poetów. Laureaci zostali nagrodzeni 28 listopada 2017 r. w czasie Wernisażu Poetyckiego zorganizowanego w Miejskim Ośrodku Kultury w Zabrzu, a ich wiersze wydane w XIV tomiku "Antologia Poezji Dziecięcej". Zwyciężczyni serdecznie gratulujemy!

 • X EDYCJA MIĘDZYŚWIETLICOWEGO KONKURSU WIEDZY O BEZPIECZEŃSTWIE W DOMU, W SZKOLE I NA ULICY "BEZPIECZNY ŚWIETLICZAK"

  28 listopada 2017 roku w świetlicy Szkoły Podstawowej Nr 18 w Tychach odbyła się X edycja międzyświetlicowego konkursu wiedzy o bezpieczeństwie w domu, w szkole i na ulicy "Bezpieczny Świetliczak". W konkursie brały udział dwuosobowe drużyny z tyskich szkół podstawowych. Naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie KAROLINA WILUSZ i FABIAN SPRINGER - uczniowie klasy 3b. Karolina i Fabian świetnie poradzili sobie ze wszystkimi zadaniami, dzielnie walczyli o każdy punkt oraz dobrze się bawili. Nasi uczniowie rywalizację zakończyli na III miejscu. Wszystkie drużyny biorące udział w konkursie wzięły również udział w ciekawych warsztatach plastycznych.
  Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w nauce.

 • Spotkanie z Krzysztofem Piersą w MBP (Mediateka)

  23 listopada uczniowie klasy IIB gimnazjum uczestniczyli w spotkaniu z panem Krzysztofem Piersą - autorem poradników "Komputerowy Ćpun" oraz "Trener Marzeń". Tematem spotkania było uzależnienie od gier komputerowych. Pan Krzysztof na swoim przykładzie starał się uświadomić licznie zebranym w Mediatece uczniom z różnych szkół jak niebezpieczna potrafi być cyfrowa rozrywka. Kiedyś sam był uzależniony od gier komputerowych, spędzał codziennie wiele godzin przed komputerem. Na szczęście dało mu się wyzwolić z tego uzależnienia. Na spotkaniu tłumaczył, że skutkiem uzależnienia od grania jest marnotrawstwo czasu i wyobcowanie ze środowiska. Podawał wiele ciekawych sposobów spędzania wolnego czasu i przekonywał, że warto rozwijać swoje pasje i realizować swoje marzenia. Uczył też w jaki sposób radzić sobie, gdy ktoś nas krytykuje.

 • Występy bibliotecznego koła poetycko-teatralnego

  Pierwszy raz w tym roku szkolnym zaprezentowało się publiczności biblioteczne koło poetycko-teatralne. 13 uczniów z klasy 3b SSP, pod kierunkiem bibliotekarzy, przygotowało program artystyczny na podstawie książki Starka Ulfa i pt. "Cynamon i Trusia. Wierszyki o złości i radości". Odbyło się 5 występów, które obejrzeli uczniowie wszystkich klas 1-3 SSP oraz uczestnicy powiatowego konkursu recytatorskiego "Poezja Tadeusza Kubiaka". Prócz wierszy występujący zaprezentowali się muzycznie w piosenkach o przyjaźni. Przedstawienie było bardzo udane i nagrodzone gromkimi brawami.

 • Powiatowy konkurs recytatorski "Poezja Tadeusza Kubiaka"

  21 listopada 2017 roku bibliotekarze zorganizowali powiatowy konkurs recytatorski pt. "Poezja Tadeusz Kubiaka" dla uczniów klas 4-6. W konkursie uczestniczyło 19 uczniów z 10-ciu tyskich szkół. Naszą szkołę reprezentowały Maja Kurbiel 4a i Natalia Pogorzelska 6d. Zebranych przywitała pani wicedyrektor Jolanta Górecka. Recytujących oceniało Jury w składzie: pani Urszula Sojka (polonista, bibliotekarz II LO im. C. K. Norwida w Tychach) - przewodnicząca, pani Aleksandra Rosikoń (kierownik Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej filii w Tychach), pan Piotr Kumor (aktor, reżyser, nauczyciel teatru MCK Tychy). Uczestnicy zaprezentowali się wspaniale. Obrady jury były bardzo burzliwe, ostatecznie przyznano następujące nagrody:
  I miejsce - Oliwia Glinkau (SP 18), Natalia Pogorzelska (SSP 19);
  II miejsce - Karolina Baran (SP 17), Sonia Stanisławska (SP 5);
  III miejsce - Maja Boduszek (SP 18), Mateusz Hajok (SP 37);
  Wyróżnienie - Nicola Nowak (SP 17), Oliwia Prędki (SP 5).
  Uczestnikom konkursu zaprezentowało się biblioteczne koło poetycko-teatralne w programie pt. "Cynamon i Trusia. Wierszyki o złości i radośc".

 • Szkolny konkurs recytatorski "Poezja Tadeusza Kubiaka"

  Szkolny konkurs recytatorski stanowił eliminacje do konkursu powiatowego. Jedenastu uczestników - uczniów klas 4-6 SSP recytowało wiersze Tadeusza Kubiaka. Jury w składzie: p. Renata Zbroińska - przewodnicząca, p. Alina Folkert i p. Lidia Franczak przyznało następujące miejsca:
  1 miejsce - Natalia Pogorzelska kl. 6d - wiersz pt. "Ptasie ulice"
  2 miejsce - Maja Kurbiel kl. 4a - wiersz pt. "Spotkał się paw z pawiem"
  3 miejsce - Izabella Garcorz kl. 5d - wiersz pt. "Parasol".
  Pani wicedyrektor Jolanta Górecka pogratulowała zwycięzcom i wręczyła im nagrody książkowe. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy za udział w konkursie.
  Gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach recytatorskich.

 • Warsztaty ekologiczne dla klas 4a i 4b

  16 listopada klasy 4a i 4b uczestniczyły w warsztatach w Olsztynie na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Uczniowie poznawali tajemnice przyrody w jaskini juraskiej. Dowiedzieli się, czym były procesy krasowe. Poznali, jakie zwierzęta zamieszkują jaskinie - wiele emocji wzbudził pająk Sieciarz jaskinowy i nietoperz Gacek. Byli także na stanowisku archeologicznym - szlakiem neandertalczyka. A że pogoda wyjątkowo dopisała, to przespacerowaliśmy się także po okolicznych wzgórzach. Dzień zakończył się zabawą z ceramiką, kiedy to uczniowie lepili w czerwonej glinie.

 • PIERWSZE MIEJSCE W REJONOWYM KONKURSIE MULTIMEDIALNYM "ŚWIĘTY W SŁUŻBIE NIEUGIĘTY".

  Natalia Pogorzelska, uczennica klasy szóstej, zajęła pierwsze miejsce w konkursie multimedialnym o św. Franciszku. Odbył się on 10 listopada w ramach kolejnej edycji innowacji pedagogicznej "Święty w służbie nieugięty". Natalia została nagrodzona za wykonanie pięknej prezentacji multimedialnej o życiu św. Franciszka z Asyżu. Dla drużyn klas czwartych zorganizowany został konkurs wiedzy, w którym czwarte miejsce zajęły: Maja Bagińska i Natalia Brożek. Zwyciężczyni konkursu serdecznie gratulujemy, a uczennicom klasy czwartej dziękujemy za piękne reprezentowanie naszej szkoły.

 • ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

  Kolejna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości przebiegała w naszej szkole pod znakiem aktywności uczniów. Najpierw przygotowali biało-czerwone kotyliony, potem ozdobili tematycznymi gazetkami sale lekcyjne, aby na koniec powiesić na korytarzach plakaty. Upamiętniały one postacie J. Piłsudskiego, R. Dmowskiego oraz wyjaśniały okoliczności, które doprowadziły do odrodzenia państwa polskiego.

 • Rejonowy konkurs recytatorski "Poezja Ernesta Brylla" w SSP 19 Tychy

  31 października 2017 roku bibliotekarze zorganizowali rejonowy konkurs recytatorski pt. "Poezja Ernesta Brylla". Była to już XIV edycja konkursu, zorganizowana dla gimnazjalistów (w tym roku również dla uczniów klas 7 szkół podstawowych) w Sportowej Szkole Podstawowej nr 19 w Tychach. W konkursie wzięło udział 17 gimnazjalistów z 10 szkół z Tych ów i Lędzin. Zebranych przywitał Dyrektor ZSS Jacek Baran. Recytujących oceniało Jury w składzie: pan Wojciech Wieczorek (redaktor naczelny Twoje Tychy) - przewodniczący, pani Urszula Sojka (polonista, bibliotekarz II LO im. C. K. Norwida w Tychach) , pani Aleksandra Rosikoń (kierownik Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej filii w Tychach). Uczestnicy, jak co roku, wykazali się wysokim kunsztem recytacji, więc Jury miało niesłychanie trudne zadanie. Ostatecznie przyznano następujące nagrody:
  I miejsce - Zuzanna Lisowska (SP 5 Tychy) , Jan Skarboń (G 3 Tychy), Anna Waszyńska (SP 7 Tychy) ;
  II miejsce - Julia Siewiera (SP 13 Tychy), Nina Tyśkiewicz (SP 19 Tychy), Maja Wolak (SP 17 Tychy) ;
  III miejsce - Weronika Bąk (SP 1 Lędziny);
  Wyróżnienie - Kamil Kozłowski (SP 14 Tychy).
  Konkurs uświetnili koncertem uczniowie Zespołu Szkół Muzycznych w Tychach: Kamil Wiewióra - gitara, Roksana Góźdź - flet, Wiktoria Miechowiak - skrzypce.

 • Spotkanie autorskie w Mediatece

  25.10.2017 r. uczniowie klasy 1c SSP 19 uczestniczyli w spotkaniu z panią Ewą Stadtmüller - autorką książek dla dzieci. Ewa Stadtmüller zadebiutowała w 1992 roku bajką "O tym jak robaczek świętojański otrzymał świetlistą szatkę". Obecnie ma na swym koncie ponad sto książeczek dla dzieci. Są wśród nich zbiory opowiadań, bajki, wiersze, zagadki, scenariusze teatralne oraz opracowania znanych baśni i legend. Przed spotkaniem pierwszoklasiści wysłuchali w bibliotece szkolnej kilku bajek Ewy Stadtmüller o skrzacie Jagódce oraz wykonali do nich piękne ilustracje. Autorka czytała fragmenty swoich książek, zadawała wiele pytań i zagadek oraz zapraszała dzieci do zabawy. Po spotkaniu można było kupić książkę autorki i otrzymać imienną dedykację.

 • Listopadowa kwesta na rzecz Hospicjum

  Jak co roku 1 listopada w uroczystość Wszystkich Świętych Wolontariusze z naszej szkoły kwestowali przy bramach cmentarzy komunalnych w Wartogłowcu, Świerczyńcu oraz na cmentarzu parafialnym przy parafii Ducha Świętego, przy parafii św. Marii Magdaleny i przy parafii pw. Matki Bożej Pośredniczki Wszelkich Łask w Urbanowicach. Datki zbierane były do zaplombowanych puszek i skarbon kwestarskich z logo hospicjum. Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na utrzymanie Domu Hospicyjnego im. Św. Kaliksta I, który mieści się przy ul. Żorskiej 17 w Tychach. W podziękowaniu wolontariusze wręczali naklejki z napisem "Pomagam!". Po raz kolejny uczniowie pokazali, że chcą i potrafią pomagać. Serdecznie dziękuję wszystkim Wolontariuszom i Rodzicom za zaangażowanie i wsparcie. Podziękowania dla wszystkich szkolnych wolontariuszy skierowała także Pani Prezes tyskiego Hospicjum Ilona Słomian.

 • W Tygodniu Misyjnym

  W Tygodniu Misyjnym przedstawiciele młodszych klas naszej szkoły uczestniczyli na spotkaniu z siostrą Barbarą, misjonarką, która od kilku lat przebywa w Boliwii, gdzie opiekuje się wraz z innymi siostrami najuboższymi z Ameryki Południowej. Pierwsza część spotkania odbyła się w kościele pod wezwaniem św. Krzysztofa, gdzie mogliśmy oglądać wystawę, składającą się ze zdjęć, przedstawiających wioskę i jej mieszkańców, którymi opiekują się siostry misjonarki. Dowiedzieliśmy się od siostry Barbary, że ilość uczniów w klasie wynosi około 55 osób i przeważnie uczniami są chłopcy. Dziewczynki zostają w domach, gdzie pod czujnym okiem swoich mam uczą się wykonywać domowe obowiązki, by potem przejąć rolę gospodyni domowej. Ogromne wrażenie na wszystkich zrobiła wiadomość, że dzieci do szkoły nie przynoszą żadnych książek, mają tylko jeden zeszyt i jeden ołówek. Jeśli ktoś ołówek zgubi to niestety nie ma już czym pisać. Drugą cześć spotkania spędziliśmy w salce św. Maksymiliana Kolbego, w której znajdowały się regionalne ubrania przywiezione z Boliwii oraz instrumenty muzyczne. Wiele emocji wywołał fakt, że każdy z uczestników mógł te ubrania przymierzyć i zagrać na wybranym przez siebie instrumencie. Na zakończenie otrzymaliśmy pamiątkowe zakładki i naklejki. W naszych sercach zrodziło się ponownie wielkie zapotrzebowanie pomocy innym, zwłaszcza tym ubogim, którymi opiekuje się siostra Barbara wraz z innymi misjonarkami.

 • Wolontariusze i Maskotki GKS Tychy rozpoczęli wspólnie tyską kampanię "Hospicjum to też Życie".

  27 października br. w ramach XIV ogólnopolskiej kampanii społecznej "Hospicjum to też Życie" pod hasłem: "Opiekun rodzinny - nie musi być sam" odbył się w mieście hospicyjny happening z udziałem młodzieży z naszej szkoły, którym pomagały maskotki GKS Tychy.
  Wolontariusze pod opieką pani Anny Wajdner-Mazgaj oraz pani Joanny Borys rozdawali ulotki kampanijne oraz kwestowali w mieście na rzecz tyskiego Hospicjum im. św. Kaliksta I, przekazując w podziękowaniu żonkile - hospicyjny symbol nadziei w chorobie nowotworowej.
  Niektórzy uczniowie mieli maski na twarzach, podobnie jak "bohaterowie" plakatów tegorocznej kampanii. Wolontariusze chcieli w ten sposób pokazać lokalnej społeczności, że opiekunowie są wśród nas i potrzebują naszego wsparcia. Potrzebują pomocy w prostych sprawach jak robienie zakupów, wyprowadzenie psa czy wspólny spacer, czasem rozmowa lub spędzenie kilku chwil z jego bliskim by sam mógł pójść do lekarza czy zwyczajnie odpocząć. Zwykła sąsiedzka pomoc.
  Wolontariusze dali dobry przykład pomagając Hospicjum. Dziękujemy pani Asi za zaproszenie do udziału w tej akcji. Inicjatorem i organizatorem ogólnopolskiej kampanii "Hospicjum to też Życie" jest Fundacja Hospicyjna z Gdańska.

 • KONKURS PLASTYCZNY: OBJAWIENIA MATKI BOŻEJ W FATIMIE

  W październiku, w parafii św. Krzysztofa w Tychach, miało miejsce ogłoszenie wyników konkursu plastycznego dotyczącego objawień Matki Bożej w Fatimie. Konkurs, w którym wzięły udział dzieci ze szkół podstawowych znajdujących się na terenie parafii św. Krzysztofa, zorganizowała pani mgr Barbara Błach, katecheta w Szkole Podstawowej nr 13 w Tychach.
  Wśród prac nagrodzonych pierwszym, drugim i trzecim miejscem oraz wyróżnionych znaleźli się uczniowie naszej szkoły. Ich prace zostały umieszczone na wystawie w parafii św. Krzysztofa. Oto lista dzieci nagrodzonych i wyróżnionych :
  kl. 1 -3
  WYRÓŻNIENIA : Amelia Chejduk, Amelia Strzępek, Liliana Stojanowska ( opiekun p. Bernadeta Śliwińska)
  kl. 4-5
  II MIEJSCE : Nadia Okońska ( opiekun p. Teresa Chrószcz)
  WYRÓŻNIENIA: Oliwia Bielewicz, Bartek Krakowiak, Agnieszka Musiał, Maja Duraj,Nikodem Waśniowski ( opiekun p. Teresa Chrószcz)
  kl. 6
  I MIEJSCE: Daria Lisowska (opiekun p. Teresa Chrószcz)
  II MIEJSCE: Amelia Andrzejewska (opiekun p. Teresa Chrószcz)
  III MIEJSCE : Daria Galas (opiekun p. Teresa Chrószcz)
  WYRÓŻNIENIE: Amelia Lenkiewicz (opiekun p. Teresa Chrószcz)
  Wszystkim dzieciom biorącym udział w konkursie bardzo dziękujemy, a nagrodzonym gratulujemy serdecznie.

 • "Służę i dbam o przyjaźń z Jezusem"

  Uczniów klas 2b i 3b we wtorek, 17 października odwiedził niesamowity gość, którym był ksiądz Adam z parafii św. Krzysztofa. Celem jego wizyty było przybliżenie dzieciom dwóch grup działających na terenie każdej parafii - Ministrantów i Dzieci Maryi. Na początku spotkania ks. Adam zadał pytanie - "Jak wyobrażasz sobie przyjaźń", a następnie poprosił, aby swoją wyobraźnię uczniowie przelali na papier w formie rysunku. Tak więc w zeszytach pojawiły się barwne ilustracje przedstawiające w przeważającej ilości spotkanie dwóch osób rozmawiających lub bawiących się ze sobą. Z ogromnym zaangażowaniem dzieci opowiadały o tym, co narysowały i jak rozumieją czym jest przyjaźń. Od przyjaźni z drugim człowiekiem ksiądz umiejętnie nawiązał do przyjaźni z Jezusem. Opowiedział o swoim powołaniu i wyjaśnił, że w parafii są także tzw. pomocnicy, którzy pomagają księdzu przy ołtarzu. Zaprezentował film, podczas którego ministranci opowiadali na czym polega ich służba, dlaczego zdecydowali się zostać ministrantami. Z tego filmu dowiedzieli się również, że zbiórki to nie tylko czas formacji, ale także czas wspólnej zabawy - gra w piłkę, wyjazdy na turnieje piłkarskie, wycieczki. Najwięcej jednak emocji wywołał moment, w którym uczniowie mogli przymierzyć strój ministranta, który ksiądz Adam przyniósł ze sobą. Dziewczynki natomiast zostały zaproszone na spotkanie Dzieci Maryi, które podczas swojej formacji w sposób szczególny zbliżają się do Jezusa przez serce Maryi i podobnie, jak ministranci również mają czas na wspólną zabawę i wycieczki. Wśród uczniów naszej szkoły mamy już osoby, które zasilają zastępy ministrantów i Dzieci Maryi. Być może po tym spotkaniu kolejne dołączą do tych parafialnych grup. Zapraszamy.

 • II Bieg Paprocański

  8 października grupa wolontariuszy z naszej szkoły wraz z panią Anną Wajdner-Mazgaj i panią Kingą Sokół pomagała w przygotowaniu i przeprowadzeniu imprezy sportowej, która odbyła się na terenie naszego miasta. Organizatorzy II Biegu Paprocańskiego to Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji Tychy, Stowarzyszenie Sportowe NOL-TYCHY, Perfekt Plan oraz Publito. Podczas tej imprezy wspólnie promowaliśmy nasze miasto Tychy jako przyjazne dla sportu oraz propagowaliśmy rywalizację w duchu fair play. Nasi wolontariusze pomagali w organizacji jak również wspierali i dopingowali uczestników biegu i marszu Nordic Walking, a na mecie wolontariuszki wręczały pamiątkowe medale. Dziękujemy pani Anecie i Klaudii za zaproszenie do udziału w tej imprezie. Wolontariuszom dziękujemy za cudowne wsparcie wszystkich uczestników, za uśmiech i doping na trasie, która przebiegała dookoła Jeziora Paprocany oraz za wytrwałość podczas trochę deszczowej pogody.

 • Emilia Słabosz uczennica klasy 7d naszej szkoły w elitarnej grupie Tyskich Orłów!

  5 października 2017 roku odbyła się "Tyska Gala Najzdolniejszych Uczniów", podczas której wręczono stypendia najlepszym uczniom. Naszej uczennicy - Emilii Słabosz przyznano stypendium "Tyskie Orły". Otrzymują je uczniowie za znaczące osiągnięcia, będące wynikiem ich uzdolnień i zainteresowań, kreatywności i przedsiębiorczości lub mających wybitne osiągnięcia sportowe. Laureatce tego prestiżowego wyróżnienia oraz jej rodzicom, Dyrekcji szkoły i nauczycielom serdecznie gratulujemy!

 • Złoto dla dziewcząt oraz srebro dla chłopców w Miejskiej Gimnazjadzie w Sztafetowych Biegach Przełajowych

  W dniu 12.10. odbyły się Miejska Gimnazjada w Sztafetowych Biegach Przełajowych. Reprezentacja dziewcząt z naszej szkoły biorąca udział w tych zawodach zajęła I miejsce. Dziewczyny w składzie: Paola Divis, Roksana Ostrowska, Nikola Zadylak, Oliwia Ślusarczyk, Roksana Świrska, Zuzanna Biszczanik i Kornelia Mordak, wygrały bezapelacyjnie swoje biegi i w pokonanym polu zostawiły reprezentacje G-3(2m.) oraz G-11(3m.) Natomiast drużyna chłopców zajęła 2 miejsce ulegając jedynie drużynie z G-3. Trzeba zaznaczyć, że chłopaki naprawdę wywalczyli srebrny medal, bowiem po drugiej zmianie wyszli na medalową pozycję i pomimo naciskających z tyłu rywali potrafili ją utrzymać do mety. Sukces osiągnęli Maciek Widurski, Wojtek Chwalebny, Patryk Wojtyka, Bartosz Bożek, Kacper Szczepanek, Dominik Marczewski oraz Bartosz Kudela. Oba nasze zespoły awansowały do zawodów rejonowych, które już niebawem w Mikołowie. Tam powalczymy o finał wojewódzki.
  Opiekunami grupy są: Aleksandra Radek oraz Jarosław Rakowski

 • Wolontariat PKO Silesia Marathon 2017

  W dniu 1 października 2017 Wolontariusze z naszej Szkoły wraz z panią Anną Wajdner-Mazgaj oraz panią Joanną Wiśniewską już po raz drugi pomagali w organizowaniu jednego z największych maratonów w Polsce. PKO Silesia Marathon 2017, jest to największa biegowa impreza na Śląsku, która prowadziła ulicami miast: Katowic, Siemianowic Śląskich i Mysłowic. Silesia Marathon to nie tylko bieg główny na dystansie 42 km i 195 metrów ale i liczne biegi towarzyszące: półmarathon i minimarathon. Do współpracy zostaliśmy zaproszeni przez Regionalne Centrum Wolontariatu z Katowic. Nasi Wolontariusze wraz z opiekunami udali się do Katowic bardzo wcześnie rano już o godzinie 6.01. Nasza grupa była odpowiedzialna za przygotowanie oraz obsługę pierwszego punktu odżywczego. Zawodnicy by mieć odpowiedni zapas energii na cały dystans maratonu uzupełniają zapas wody i węglowodanów właśnie na punktach odżywczych.  I tak, my przygotowaliśmy ponad 4000 kubeczków z wodą tak, by nadbiegająca grupa zawodników miała wszystko na wyciągnięcie ręki. Kiedy zawodnicy przybiegli do naszego punkty chętnie zamienili z nami słówko i dziękowali za podaną wodę. Dzięki zaangażowaniu się w Wolontariat PKO Silesia Marathon: uczymy się pracy w zespole, poznajemy sposoby przygotowania imprezy sportowej, promujemy ZDROWY i AKTYWNY styl życia, przyczyniamy się do rozpoznawania Polski w świecie, poznajemy nowych ludzi w przyjaznej atmosferze i jesteśmy w centrum największych sportowych wydarzeń. Dziękujemy Wszystkim Wolontariuszom za zaangażowanie i poświęcony czas. Przede wszystkim dziękujemy za uśmiech, cudowną atmosferę, którą stworzyliście. Dla tak wspaniałej ekipy słońce zawsze świeci, spisaliście się na medal!

 • Brązowa drużyna młodych koszykarzy z tyskiej SSP 19

  W dniach 1-4.06.2017r młodzi koszykarze, uczniowie klasy 6b uczestniczyli w Ogólnopolskim Finale Igrzysk Młodzieży Szkolnej w minikoszykówce chłopców Energa Basket Cup w Gdyni. Turniej ten jest uznawany za nieoficjalne mistrzostwa polski dla młodzieży do lat 13. Nasi uczniowie, Mistrzowie Śląska w kategorii U13, zrzeszeni pod egidą MOSMu Tychy, uczestnicy programu MInisterstwa Sportu i Turystki "SMOK" jechali na ten turniej z dużymi nadziejami na dobry wynik. Pierwszy piatkowy mecz z SP 25 Kielce można było potraktowac rozgrzewkowo. Przeciwnicy nie stawili dużego oporu i odnieśliśmy wysokie zwycięstwo 63:7. Kolejne spotkanie to pojedynek z drużyną SP 35 Szczecin. Tu rywal był dużo lepszy. Przez ponad 2 kwarty wynik oscylował blisko remisu. Jednakże siłą naszych chłopców jest równy skład. Dobre zmiany, utrzymanie odpowiedniego tempa spowodowały, że odskoczyliśmy rywalom i wygraliśmy 46:31. Trzeci grupowy mecz to potyczka z SP 5 ze Zgorzelca. Był to niezwykle trudny przeciwnik grający ładny, szybki, agresywny basket, z którym długo nasi chłopcy nie potrafili sobie poradzić. Był moment, że przegrywaliśmy juz 6 punktami i wtedy jokerem okazał się Mateusz Żmuda, który w przeciągu kilku minut trafił trzy "trójki". To był sygnał dla reszty zespołu, która uwierzyła, że ten mecz można wygrać. Dobra obrona i skuteczny atak pozwoliły odskoczyć na poczatku 4 kwarty na kilka punktów i ostatecznie wygrać 35:29. Z kompletem zwycięstw uczniowie tyskiej "dziewiętnastki" przystępowali do sobotnich rozgrywek w ramach 2 etapu turnieju. W sobotnie przdpołudnie bez problemu rozprawili się z rówiesnikami z SP 9 z Kutna 31:19. Ostatni mecz tego dnia to walka o awans do finału turnieju. Naszymi przeciwnikami byli chłopcy z SP 3 z Nidzicy. Zespół technicznie może i gorszy od naszych chłopaków, ale za to silny fizycznie i bardzo agresywny w obronie. Przez 3 kwarty umieliśmy przeciwstawić się agresji mądrą grą. Niestety przy prowadzeniu 7 punktami cos się zacięło. Nerwowe decyzje w ataku, liczne straty, brak skuteczności oraz gorsza obrona pozwoliła przeciwnikowi objąć 5-cio punktowe prowadzenie w końcówce meczu. Próbował uratowac nas Kacper Szczpanek trafaijąc niesamowitą "trójkę" z rogu boiska, a nastepnie wymuszają c faul w ataku, ale tego popołudnia to było za mało. I mimo iż mieliśmy jeszcze piłke na dogrywkę, nasz atak okazał się nieskuteczny i po zaciętym boju przegraliśmy 33:31. Porażka oznaczała, że w niedzielę zagramy o brązowe medale. Trenerzy Wojciech Majcherowicz i Tomasz Jagiełka zrobili przez sobotni wieczór wszystko, żeby zmotywować i zmobilizować zespół do walki o medal. I trzeba przyznac, że im się to udało. Spotkanie w Arenie Gdynia, gdzie na codzień trenują koszykarze ekstraklasowego Assecco, należało do tych spotkań, które na długo zapadną chłopcom w pamięci. Profesjonalna oprawa meczu, prezentacja, telewizja, fotoreporterzy i olbrzymi doping ze strony obecnych z nami na turnieju rodziców, te czynniki negatywnie wpłynęły na niejednego już zawodnika. Na szczęście nasi uczniowie byli na to przygotowani. Wprawdzie przez 2 pierwsze kwarty widac było rozpamiętywanie sobotniej porażki oraz zmęczenie turniejem, ale po przerwie zespół pokazał swoją siłę. Ciężar gry wziął na siebie Krzysztof Machała, który albo sam zdobywał punkty, albo wzorowo dzielił się piłka z kolegami. Tego dnia niewiele drużyn byłoby w stanie sprostać tyszanom. Nasi przeciwnicy, zespół SP 5 z Gniezna, nie miał za wiele argumentów, a mecz zakończył się naszym zwycięstwem 27:17. Tym samym chłopcy zdobyli 3 miejsce w tak dużym i prestiżowym turnieju. Kilka chwil po meczu rozpoczęło się świętowanie, pierwsze wywiady, wspólne zdjęcia. Radości nie było końca. Dawno uczniowie Sportowej Szkoły Podstawowej nr 19 w Tychach nie osiagnęli tak wielkiego sukcesu w koszykówce. Warto również zaznaczyć, że doceniono wysiłki naszego rozgrywającego i tak bohater meczu o 3 miejsce został wybrany do najlepszej piątki turnieju. Po zakończeniu pojedynków finałowych nastąpiła ceremonia zakończenia turnieju i wręczenia medali. Chłopcy odbierali medale i nagrody z rąk czołowych koszykarzy polskiej ekstraklasy Przemka Zamojskiego, Krzysztofa Szubargi czy Piotra Szczotki. Również za ten sukces sukces szkoła otrzymała nagrodę w postaci voucheru na 5000PLN na zakup sprzętu sportowego. Uczniom i ich rodzicom oraz trenerom gratulujemy sukcesu i wierzymy, że jeszcze nie raz chłopcy będą chlubą naszej szkoły.

 • PANI ALEKSANDRA JAGIEŁO GOŚCIEM NASZEJ SZKOŁY

  potkał nas niezwykły zaszczyt gościć w Naszej Szkole panią Aleksandrę Jagieło - polską siatkarkę,grająca na pozycji przyjmującej, byłą reprezentantkę Polski, która dwukrotnie zdobyła złoty medal mistrzostw Europy. Razem z kadrą Jerzego Matlaka zdobyła też brązowy medal mistrzostw Europy. Sięgnęła również po mistrzostwo i Puchar Polski. Pani Aleksandra uchyliła rąbka tajemnicy związanej z pokonywaniem drogi do sportowego sukcesu. Udzieliła wielu cennych rad najmłodszym. Ukoronowaniem spotkania było wspólne, pamiątkowe zdjęcie. Najmłodsi otrzymali również zdjęcia wraz z autografem naszej Mistrzyni. Życzymy pani Aleksandrze wielu kolejnych sukcesów życiowych (nie tylko sportowych). Będzie dla nas wzorem do naśladowania.

 • "Święto Miasta" i wspólne malowanie obrazu pt."Hospicjum widziane okiem Tyszan"

  W dniu 1 lipca br. podczas "Święta Miasta" na Placu pod Żyrafą wolontariusze wraz z panią Anną Wajdner-Mazgaj wspólnie z mieszkańcami Tychów malowali obraz pt. "Hospicjum widziane okiem Tyszan", a najmniejszym uczestnikom wolontariusze także artystycznie malowali twarze.
  Tyszanie mogli tego dnia "zatrzymać się na chwilę" i przelać na obraz swoje wyobrażenie o Hospicjum. Jak się okazało były to kolorowe, dające "ciepło" skojarzenia o tych, którzy chorują.
  Wolontariusze rozdawali również Tyszanom ulotki nt. akcji hospicyjnej "Kwiaty w skarbonce", która cieszy się ogólnym zainteresowaniem, gdzie w czasie uroczystości rodzinnych, zamiast kwiatów goście wrzucają do puszki hospicyjnej pieniądze na rzecz Stowarzyszenia. Dziękujemy Tyszanom za wspólne dzieło, jakim jest obraz, który zostanie powieszony na oddziale dla Chorych. Dziękujemy wolontariuszom za udział i pełne zaangażowanie się w akcje hospicyjną. Dziękujemy Organizatorom za zaproszenie, a także dziękujemy tyskim Organizacjom Pozarządowym, które wraz z nami prezentowały swoją działalność. Dziękujemy za wspólnie bardzo mile spędzony czas oraz cudowną atmosferę i rozpoczęcie wakacji.

REFERENCJE